فیلتر شنی، دستگاه فیلتر شنی، پکیج فیلتر شنی
فیلتر شنی، دستگاه فیلتر شنی، پکیج فیلتر شنی

شرکت اطلس اب با اجرای پروژه های وسیعی در سطح ایران آمادگی خود را بمنظور تولید انواع فیلترشنی، فیلترشنی تحت فشار، فیلترکربنی، فیلترکربن اکتیو، فیلترکربن فعال، فیلترشنی جداسازی جامدات از آب، فیلترکربنی جداسازی جامدات آب، فیلترشنی گرانشی، فیلترشنی بالارونده، فیلترشنی آرام، فیلترشنی سریع و .... اعلام می نماید.فیلترشنی (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفریکی است که از فولاد، فایبر گلاس و یا بتن تشکیل شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای یا مربع میباشد.فیلترشنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیلترشنی تحت فشار است.

لیست فیلترشنی تولیدی اطلس اب :

1. فیلترشنی و ماسه سریع (تحت فشار)

2. فیلترشنی و ماسه سریع (گرانشی)

3. فیلترشنی و ماسه بالا رونده

4. فیلتر شنی و ماسه آرام

5.فیلترشنی با شیر اتوماتیک 

5.فیلترشنی با شیردستی

6.فیلترشنی فلزی باپوشش اپوکسی

7.فیلترشنی استیل .اهنی


اطلس اب تولید کننده تصفیه اب و فاضلاب (لطفا اینجا کلیک کنید)

021-46076082

021-46073396

منبع

فیلترشنی (صافی شنی) بعنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب تا قطر 50 میكرون می باشد. فیلترهای كربنی معمولاً بعد از فیلترهای شنی در فرآیند تصفیه آب قرار می‌گیرند.فیلترشنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر میشود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت میکند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر میگیرند. در پایین فیلترشنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن فیلترشنی، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.فیلترشنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن فیلترشنی عمودی با دو سر عدسی است.

قطر استوانه فیلترشنی، ضخامت بدنه فیلترشنی ضخامت عدسی فوقانی و تحتانی فیلترشنی تمام در استاندارد ASME مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند.

عدسی های فوقانی و تحتانی فیلترشنی به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش رنگ اپوكسی و زینگ ریچ از خارج با یك لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی میگردد.

برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار میتوان قبل از رنگ زدن، فیلترشنی را از داخل سندبلاست کاری  نمود.فیلترشنی تولیدی شرکت اطلس اب مجهز به نازل های برنجی ویا پلی اتیلن در قسمت فوقانی هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر سیلیس روی فیلترشنی به طور یکنواخت  پخش می کنند.

همچنین در پایین این فیلترشنی و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، نازل های برنجی (نازل های برنجی) یا پلی اتیلن جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند. در بازار فیلترهای شنی وکربنی که از نازل های پلاستیکی استفاده می شود با ضخامت 0/2تا 0/5

لاطم به ذکر است  یکی از ارکان انتخاب فیلترشنی مناسب، داشتن نازل های برنجی است.

درون فیلترشنی شرکت اطلس اب چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یكنواختی 35/1، با دانه بندی ریز از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای 95% به شرح زیر وجود دارد.

1- سیلیس نمره یك از قطر 5/0 میلی متر تا 5/1 میلی متر.

2- سیلیس نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.

3- سیلیس نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.

4- سیلیس نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

ارتفاع کلیه سیلیس های ریخته شده درون فیلترشنی جمعاً یك متر می باشد که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر میرسد.

سیلیس فیلترشنی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم میکنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را میگیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند.

در اکثر فیلترهای شنی تحت فشار از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود.

ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند که دانه های بزرگترسیلیس فیلترشنی می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر سیلیس را حدودا 60سانتیمتر تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد.

طراحی فیلترشنی باید به نحوی باشد که باید با حداکثر سرعت جریان 10 gpm/ft2 کار کنند.

با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت سطح لازم را می توان محاسبه کرد.

نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در سیلیس ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلترشنی به جای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.

وقتی فیلتر مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از 0.5 bar بهبود می یابد.

فیلترشنی چگونه بکواش back wash می شود؟
back wash یا همان پس شویی در فیلترشنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب ورودی به فیلترشنی  صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلترشنی، مواد زائدی که در بین سیلیس فیلترشنی، گیر کرده است به فاضلاب انتقال  داده میشود.

برای بکواش باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلترشنی را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا بکواش در استخرها 3تا 5دقیقه به طول خواهد کشید . پس از پایان back wash پمپ را خاموش کرد و شیرهای فیلترشنی را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 1 تا 2 دقیقه  روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف درفیلترشنی  در بکواش  به فاضلاب رفته و وارد اب تصفیه شده نمی گردد. پمپ فیلترشنی را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلترشنی دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.

گیج  های فشار در ورودی و خروجی فیلترشنی  به اپراتور  می فهماند که مسیر عبور آب در فیلترشنی در حال بسته شدن می باشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه میشود که آشغال زیادی در بین  سیلیس فیلترشنی جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم میکند، لوله برگشت به استخر را میبندد و لوله خروجی را باز میکند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

 فیلترهای با بستر جاذب
در صورتی که روغن فلزکاری ما از نوع سنتتیک بوده و یا پساب خروجی از واحدهای قبلی حاوی مقادیر روغن بالاتر از استانداردها باشد، از فیلترهای با بستر جاذب استفاده می شود. این فیلترها براساس مجموعه ای از مکانیسم های جذب، پیوستگی و انعقاد کار می کنند.
جاذب موجود در این فیلترها معمولاً زغال کک بوده که قبل از استفاده با آب خام شستشو شده و سپس تا رسیدن به وزن مشخص با هوا خشک می شود. سپس به مدت ۲۴ ساعت و در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد خشک می شود. هم چنین از جاذب های غیرآلی نظیر CaCL۲ یا CaSO۴ .H۲O استفاده کرد.
سبلیس فیلترشنی پس از چند وقت باید تعویض شوند؟
کارشناسان بنابر کیفیت سیلیس مورد استفاده در فیلترشنی زمانی بین 3 تا 7سال را برای تعویض آن پیشنهاد میدهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فیلترشنی بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فیلترشنی، سیلیس استفاده شده بسیار زبر میباشد. این زبری آن چیزی است که باعث میشود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند. از آنجایی که زبری این سیلیس ها باشد.

تجربه نشان داده که بعد از 5 سال، دیگر سیلیس ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، فیلترشنی کاملا تمیز نمی شود. در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash فیلترشنی بیشتر میباشد

فیلترهای سیلیسی اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا میباشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که میتوانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها  فیلترشنی معکوس شوند،بکواش انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلترشنی بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری نصبت به نمونه دستی  را دارند.

پارامترهای عملیاتی برای فیلترهای شنی تحت فشار
فیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف شرکت اطلس اب در کاتالوگ  شرکت مشخص می باشد. این نوع فیلترشنی ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون گردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلتر های شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب میگردد.

آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق میشود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا میگردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل میشود.

فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا میکند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج میگردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

ویژگی های فیلترهای شنی تحت فشار (شرکت اطلس اب)

• قابلیت تحمل فشار تا 10بار

• مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

• استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

• قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیك و تمام اتوماتیك جهت شستشوی معكوس

مزیتهای فیلترشنی تحت فشار

• راهبری ساده

• سرعت بالا در تصفیه

• هزینه نگهداری کم

• هزینه اولیه مقرون به صرفه

• نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

کاربرد های فیلترشنی :

• استخرهای شنا

• صنایع شیشه

• صنایع رنگ

• صنایع غذایی

• صنایع نساجی

• صنایع شیمیایی

• صنایع کاغذ سازی

• صنایع فولاد و فلزات

• صنایع لاستیک و پلاستیک

• تصفیه خانه های آب و فاضلاب

• کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی

• نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

دبی جریان بهینه در فیلترهای شنی تحت فشار (سرعت)
برای بیشتر شدن اثر فیلتر، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود میباشد. مهم ترین یافته ها از تست ها نشان میدهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد.

سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر میکند. "سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد.
مثلا سرعت fps10 سرعت بالایی است.

این مقدار حدودا 70gpm در لوله PVC 1 اینچی و 10gpm برای لوله PVC 2 اینچی مطلوب میباشد.

برخی از مهندسین ادعا میکنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر.
ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلتر میرانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.
سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 2 gpm/ft میباشد.

اثرات منفی جریان با سرعت بالا :
1- سرعت جریان بالا باعث میشود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.

2- در بعضی موارد سرعت بالای جریان در فیلترشنی باعث می شود که ذرات آلوده کاملا درسیلیس فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیهکردن  ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نخواهد گرفت .

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی سیلیس خواهند شد و زبری سطح شان را کم می کنند. در نتیجه سیلیس باید سریعتر عوض شوند. 
برای بهترین نتیجه در کارکرد فیلترشنی ، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

محاسبه ظرفیت فیلترشنی
برای بدست آوردن ظرفیت فیلترهای شنی بدین صورت عمل می‌کنیم: با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلتراسیون مورد نیاز مساحت فیلترشنی را محاسبه می کنیم:
Q=AV
A(m2)= Q(lps)/V(lps/m2)
D(m)=1.13√A(m2)
با عدد قطر بدست آمده وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلترشنی را انتخاب می کنیم.
سرعت فیلتراسیون مناسب از 4 تا lps/m2 5.5 می‌باشد.

فیلترشنی ساخت شرکت اطلس اب کیمیا پالایش SAND FILTER

فیلترشنی دستگاهی است كه با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانكتون، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود. 
در این دستگاه، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می‌تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، بدست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلترشنی، باعث افزایش افت فشار می‌گردد كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی را شستشو داد.

كاربرد دستگاه فیلترشنی

تصفیه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی 
تصفیه آب استخر برای جلوگیری از كدر شدن آب و زلال سازی آن 
تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی 
تصفیه آب برج های خنك كننده از مواد معلق نفوذی از هوا مانند گرد و خاک.

ساختمان فیلترشنی عمودی

بدنه این فیلترها، استوانه‌ای شكل و از فولاد بر اساس استاندارد‌های معتبر ساخته شده است و دارای دو دریچه بازدید می باشد. برای جلوگیری از خوردگی، كلیه سطوح مجاور با آب داخل مخزن، از دو لایه رنگ اپوكسی و كلیه سطوح بیرونی دستگاه كه در مجاورت هوا قرار دارند با رنگ روغنی پوشش داده می‌شود. فشار استاندارد در این فیلترها بین 7-3 اتمسفر می‌باشد و اگر فشار بیش از این باشد باعث ایجاد پدیده شیارسازی می‌شود.
قطر فیلترهای شنی عمودی استاندارد از حدود 0.5 تا 3 متر و ارتفاع آن بین 0.7 الی 1.5 متر می‌باشد. فیلترهای شنی عمودی به خاطر آنكه در تمام راستای ارتفاع آنها عمل تصفیه فیزیكی انجام می‌گیرد، به فیلترهای افقی ترجیح دارند. در فیلترهای شنی عمودی ورود آب توسط نازلهای ورودی از بالای دستگاه انجام می‌پذیرد.

اجزای فیلتر شنی

 این فیلترها از یك بستر شن دانه‌بندی شده با خلوص 98% و یك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع جهت آبكشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشكیل شده است. اندازه ذرات شن كه بصورت دانه‌بندی شده و طبقاتی بروی صفحه مشبك قرار گرفته‌اند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.
بخاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معكوس در دستگاه فیلترشنی, مدار لوله كشی این دستگاه طوری طراحی شده است كه بصورت ساده‌ی هر دو عمل را انجام دهد. كنترل فیلترشنی به سه روش كنترل با شیرهای دستی، كنترل با شیرهای چند راهه دستی و كنترل تمام اتوماتیك توسط شیرهای چند راهه اتوماتیك انجام می‌پذیرد.
کارکرد فیلترشنی تحت فشار

فیلترشنی (Sand Filter) تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر می گیرند. در پایین فیلتر های شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

نمایی از فیلترشنی

فیلترشنی

فیلتر های شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است. که به قطر مشخص از ورق فولادی (و یا گالوانیزه) به ضخامت اعلامی در ASME برای جداره و بدنه و همچنین ورق به ضخامت اعلامی در ASME، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLE-DISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می گردد.

 این نوع از فیلتر ها مجهز به دیفیوزهایی در قسمت فوقانی هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می کنند.

 همچنین در پایین این فیلتر ها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرینرهای برنجی (نازل های برنجی) جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند.

سیلیس داخل فیلتر ویرایش

درون فیلتر های شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی 35/1، با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای 95% باید وجود داشته باشد .

سیلیس نمره یک ازقطر 5/0 میلی متر تا 5/1 میلی متر.

سیلیس نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.

سیلیس نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.

سیلیس نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

کلیه سیلیس های ریخته شده در فیلتر های شنی جمعاً به ارتفاع یک متر خواهد رسید که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر می رسد.

شن هایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می کنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در هر صورت در اکثر فیلترهای شنی فشاری از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود. ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند. دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر شن حدودا 0.6 تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد. طراحی فیلترهای شن و ماسه نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریان gpm/ft2 10 کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر بجای می مانند که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.

وقتی فیلتر مقدار زیادی ازخاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از bar 0.5 بهبود می یابد.

 چگونگی بک واش در فیلترشنی 

backwash یا همان پس شویی در فیلترشنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلترشنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده به فاضلاب منتقل می شود.

برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا پس شویی در استخرها 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash بای پس پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانیه روشن کرد تا مطمئن شویم که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد. پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن می باشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه می شود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم می کند، لوله برگشت به استخر را می بندد و لوله خروجی را باز می کند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

  زمان تعویض سیلیس فیلترشنی

کارشناسان بنابر کیفیت شن های مورد استفاده در فیلتر های شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد می دهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فیلتر ها شن استفاده شده بسیار زبر می باشد. این زبری آن چیزی است که باعث می شود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فیلتر کند. از آنجایی که زبری این شن ها در گذر زمان کمتر می شود، راندمان فیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.

یافته ها نشان می دهند که بعد از 5 سال دیگر سیلیس  نمی توانند کثیفی ها یاکدورت  را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود. در نتیجه چرخه فیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می شود.

 فیلترشنی و  اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا  یا تصفیه اب .تصفیه فاضلاب می باشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که می توانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.

 پارامترهای عملیاتی در فیلترشنی

فیلترشنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد. این نوع فیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.

بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فیلترشنی  اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فیلترشنی در استخرهایی که تازه سیمان کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فیلتراسیون میگردند.

بدون یک ماده منعقد کننده، فیلترشنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می گردد. آلوم (سولفات آلومینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می شود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می گردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه مشود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می شود. فلاک، مواد خوب تقسیم شده مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این املاح را از آب جدا می کند و نتیجتا آبی زلال و تمیز از فیلتر خارج می گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد. در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

 ویژگی فیلترشنی تحت فشارساخت شرکت اطلس اب

قابلیت تحمل فشار تا 10بار

مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

 مزیت فیلترشنی تحت فشار

راهبری ساده

سرعت بالا در تصفیه

هزینه نگهداری کم

هزینه اولیه مقرون به صرفه

نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

 کاربرد فیلترشنی تحت فشار

استخرهای شنا - صنایع شیشه صنایع رنگ - صنایع غذایی - صنایع نساجی - صنایع شیمیایی - صنایع کاغذ سازی - صنایع فولاد و فلزات - صنایع لاستیک و پلاستیک - تصفیه خانه های آب و فاضلاب - کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی - نیروگاهها ، پتروشیمی و پالایشگاه ها - تصفیه خانه های آب و فاضلاب - کلیه سیستم های حرارتی و برودتی - نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاه ها

 گذر جریان بهینه در فیلترشنی تحت فشار

برای بیشتر شدن اثر فیلتراسیون، باید مطمئن شدکه آب در دبی بهینه خود می باشد. اساسی ترین یافته ها از تست ها نشان می دهد که سرعت بالای جریان روی فیلتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد. سرعت بالای جریان سبب کوتاه تر شدن زمان فیلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر می کند. "سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد که با ft/sec یا gpm/ft2آن را می سنجند. مثلا سرعت 10 fps سرعت بالایی است. برخی از سازندگان ادعا می کنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر- ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می افتد. اگر شما در یک فیلتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلترشنی می رانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.

 اثرات منفی جریان با سرعت بالا :

سرعت جریان بالادر فیلترشنی  باعث می شود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در سیلیس فرو روند، در نتیجه نیاز به بکواش بیشتری دارد تا آکثیفی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.

در بعضی موارد سرعت بالای جریان در فیلترشنی باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در سیلیس فرو رفته و دوباره وارد اب تصفیه شده  گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نخواهد گرفت.

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید عوض شوند.

برای بهترین نتیجه سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

محاسبه ظرفیت فیلترشنی

برای بدست آوردن ظرفیت فیلترشنی:

 با مشاوران شرکت اطلس اب تماس حاصل فرمایید.

اطلس اب تولید کننده تصفیه اب و فاضلاب (لطفا اینجا کلیک کنید)

021-46076082

021-46073396


http://atlasabb.blogfa.com/post/53